Ogrzewanie podłogowe
ZASADA DIAŁANIA

Ogrzewanie podłogowe jest coraz powszechniej stosowane w budownictwie mieszkalnym i użytkowym. Decydując się na wybór systemu grzewczego mamy do dyspozycji możliwość zastosowania w całym budynku ogrzewania podłogowego, zastosowania układu mieszanego, grzejnikowo- podłogowego np. ogrzewanie podłogowe na parterze a na piętrze (sypialnie) grzejników czy wreszcie zastosowania układu ogrzewania podłogowego tylko w wybranych pomieszczeniach np. w kuchni, łazience.

Ogólny opis systemów ogrzewania podłogowego:Ogólny opis systemów ogrzewania podłogowego

 • niska temperatura zasilania (poniżej 55 oC),
 • oddawanie ciepła w większości przez promieniowanie,
 • ciepło jest tam gdzie przebywa człowiek - nie gromadzi się pod sufitem
  (jak przy ogrzewaniu grzejnikowym),
 • możliwość utrzymania właściwej czystości i higieny w ogrzewanym pomieszczeniu,
 • możliwość obniżenia wewnętrznej temperatury obliczeniowej o 1-2 oC bez obniżenia komfortu cieplnego,
 • oszczędność energii w stosunku rocznym o 6-12 %,
 • równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu,
 • mały gradient temperatury miedzy podłogą a powietrzem w pomieszczeniu (mały udział konwekcji) a co za tym idzie bardzo ograniczona możliwość unoszenia pyłów, kurzu, roztoczy co jest dobre dla alergików,
 • brak dywanów na całej powierzchni podłogi a wiec siedlisk roztoczy, drobnoustrojów i kurzu,
 • możliwość dowolnej aranżacji wnętrza (brak widocznych rur i grzejników),
 • utrzymanie właściwej wilgotności powietrza.

Ciepłe stopy i chłodna głowa
Dzięki właściwemu rozkładowi temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych przy pomocy naszego systemu , możemy obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni nie odczuwając żadnego dyskomfortu. Ta właściwość w połączeniu z pełną kontrola czasu pracy systemu, oznacza znaczne oszczędności energii a tym samym kosztów ogrzewania.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe jest optymalnym sposobem ogrzewania zarówno dla domów jednorodzinnych jak i budynków użyteczności publicznej, takich jak kościoły, hale sportowe i wystawowe, zakłady produkcyjne czy warsztaty usługowe. U naszych europejskich, zachodnich sąsiadów ten typ ogrzewania instaluje się w ponad połowie nowo oddawanych budynkach. W Polsce proporcje te są mniej korzystne.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe? Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest możliwość uzyskania w pomieszczeniach optymalnego rozkładu temperatur. Człowiek czuje się najlepiej, gdy ma cieple nogi i chłodne powietrze do oddychania. Przy temperaturze podłogi 24 oC temperatura na wysokości głowy wynosi około 19 oC, zaś pod sufitem nie przekracza 16 oC
          
Ogrzewanie podłogowe jest niezastąpiona metoda ogrzewania pomieszczeń o znacznej (powyżej 3 metrów) wysokości. Tutaj grzejniki nie sprawdzają się. Grzejnik "zasysa" zimne powietrze znad powierzchni podłogi, ogrzewa je i "tłoczy" w gore pomieszczenia, co powoduje przegrzewanie górnych części pomieszczeń przy jednoczesnym niedogrzaniu dolnych.. Przy takim rozwiązaniu najchłodniej jest przy samej podłodze, po której chodzimy. Również na wysokości naszej głowy temperatura bywa wysoce nie komfortowa. Jednocześnie tak wymuszona cyrkulacja powietrza powoduje, iż drobiny kurzu zalegające na podłodze są porywane przez ogrzane powietrze i wdmuchiwane do pomieszczenia, co sprzyja rozwojowi wszelkich dolegliwości alergicznych

Ogrzewanie podłogoweW przypadku ogrzewania podłogowego podłoga jest tylko o kilka stopni cieplejsza od powietrza dzięki czemu nie występuje zjawisko unoszenia kurzu. Ciepło jest wytwarzane i emitowane do otoczenia z najbardziej naturalnego miejsca, jakim jest podłoga. Ciepło utrzymuje się w strefie przebywania użytkowników, a wyżej jest zimniej, ale to już jest mało znaczące. Powolna konwekcja ciepła powoduje, iż system jest niezwykle przyjazny dla osób cierpiących na alergie i astmę (system ten nie powoduje zawirowań drobin kurzu). Poprzez precyzyjna regulacje ilości wytwarzanego ciepła uzyskujemy energooszczędny sposób ogrzewania pomieszczeń, niezwykle efektywny dla każdego rodzaju pokrycia podłogowego: terakota, dywan a nawet drewno

Przy dobrze wykonanej instalacji ogrzewania podłogowego, przy dotknięciu ręką ogrzewanej posadzki nie mamy prawa poczuć ciepła, ale tez nie może być ona zimna. Wszak temperatura posadzki powinna wynosić 24 - 26 oC i dla ręki jest ona zimna. Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia odpowiednia temperaturę, ale powoduje tez zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%. Wielkości grzejnika podłogowego po jego zainstalowaniu nie można zmienić. Dlatego przed przystąpieniem do montażu wodnego ogrzewania podłogowego trzeba koniecznie wykonać projekt. Ilość ciepła oddawanego przez podłogę zależy od temperatury zasilania, średnicy rur oraz sposobu ich ułożenia.

 

ZALETY

Nie sposób opisać wszystkich zalet i wrażeń wynikających z zastosowania ogrzewania podłogowego w praktyce. Przedstawmy zatem kilka niezaprzeczalnych zalet wodnego ogrzewania podłogowego:

Ekonomia

EkonomiaPowszechnie panuje opinia, ze ogrzewanie podłogowe jest kosztownym rozwiązaniem. Jednak po dokładnej analizie kosztów inwestycyjnych okazuje się, iż przyrost środków przeznaczonych na instalacje wynosi zaledwie kilka procent. A gdy zdecydujemy się wyłącznie na taki sposób ogrzewania może być i taniej! A już na pewno jest taniej, gdy w analizie uwzględnimy ponad standartowe grzejniki. Trzeba tu zwrócić uwagę, ze o cenie inwestycji zapomnimy szybko, lecz o jakości nigdy !
Eksploatacja budynku z ogrzewaniem podłogowym dostarcza nam za to wyłącznie przyjemności, czy to w codziennej eksploatacji, czy tez przy analizie opłat za media energetyczne. Wtedy doceniamy słuszność wcześniejszego wyboru. Bezsporne zalety oszczędności energetycznej ogrzewania podłogowego pochodzą z niskoparametrowego obiegu grzewczego (ok. 30-40 oC) oraz ze wspomnianego faktu przekazywania ciepła w strefie przebywania człowieka. Łączne zyski dochodzą do 30%!

Higieniczność

Przekazywanie ciepła odbywa się dwoma podstawowymi sposobami: przez promieniowanie, oraz konwekcje. Kurz leżący na płaszczyznach unosi się dzięki ruchowi powietrza. Efekt taki wywołuje miedzy innymi konwekcja, wprawiająca w ruch powietrze np. dzięki dużej różnicy temperatur. Stad przemieszczanie mas powietrza następuje tam, gdzie są lokalne wysokie temperatury. Miejscem takim jest np. grzejnik. W przypadku ogrzewania podłogowego większa cześć ciepła przekazywana jest przez promieniowanie, przy malej różnicy temperatur (3-8 oC). Stad powstaje minimalna konwekcja i możliwość zastosowania systemu właśnie tam, gdzie zależy nam na wysokiej czystości pomieszczeń

Wygoda

Systemy wodnego ogrzewania podłogowego pozwalają na niezależne ułożenie pętli grzejnych od przyszłego wyposażenia lub wykończenia podłogi. Oczywiście, ze względu na dobra przewodność cieplna najlepszym rozwiązaniem jest jastrychowa płyta grzewcza wykończona terakota lub kamieniem naturalnym. Jednak dopuszczone są inne elementy konstrukcyjne, np. podłoga może być wykończona odpowiednim parkietem, wykładzina zmywalna, dywanowa lub panelami laminowanymi. Warunkiem jest jedynie to, aby materiały te były dopuszczone do tego typu ogrzewania. Tej swobody nie mamy w przypadku ogrzewania elektrycznego, znów ze względu na prawa fizyki. Po prostu woda w pętli grzewczej np. pod meblami nie odda więcej ciepła niż sama niesie i popłynie dalej do strefy o niższej temperaturze otoczenia. Natomiast opór elektryczny kabla grzewczego rośnie wraz ze wzrostem temperatury.
Ale najważniejsza jest pełna swoboda w wystroju wnętrz, chyba, ze urządzenia grzejne mogą być ozdoba pomieszczeń

Zdrowie i komfort

Zaprojektowanie ogrzewania podłogowego jest zagadnieniem wykonania precyzyjnego elementu grzejnego, po którym stąpa człowiek. Do tego zetkniecie z tym "grzejnikiem" następuje poprzez bardzo wrażliwe na temperaturę stopy. Jak wiemy, większość receptorów ciepła jest zlokalizowanych właśnie w stopach. Wszyscy znamy przecież dyskomfort przemoczonych butów, a brak okrycia głowy nawet w srogie mrozy uchodzi bezkarnie dla zdrowia.
Dlatego rozwiązanie takiego ogrzewania należy powierzyć firmie, która dysponuje kompletna technologia do tego typu systemów i doświadczeniem. Najlepiej, jeśli system jest wspomagany oryginalnym programem komputerowym do obliczeń cieplno-hydraulicznych. Wieloletnie doświadczenia w stosowaniu ogrzewań podłogowych są tu najlepsza gwarancja. Doświadczenia te pozwoliły na wyznaczenie granicznych temperatur powierzchni podłogi, ze względu na fizjologie człowieka i poczucie komfortu cieplnego. Maksymalna ta temperatura w pomieszczeniach stałego przebywania ludzi winna wynosić ok. 27 oC, oczywiście dla wys.- 20 oC na zewnątrz. Jest to temperatura porównywalna, a nawet niższą od temp. dłoni. W efekcie człowiek mieszkając, czy pracując w budynku tak ogrzewanym, tak na prawdę nie lokalizuje źródła ciepła, a sam czuje się rześko

Gwarancja Gwarancja

Ogrzewanie podłogowe oferuje najwyższa jakość i bezpieczeństwo: 10 - letnia gwarancja świadczy o całkowitym bezpieczeństwie ogrzewania podłogowego. Stosowane przez nas rury gwarantująca najwyższe współczynniki sprawności instalacji odpowiadają właściwym normom i charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem bezpieczeństwa i trwałości, co w przypadku ogrzewania podłogowego jest sprawa pierwszej wagi.

Zainstalowany w domu lub mieszkaniu funkcjonuje tak długo, jak długo wykorzystywany jest budynek. Nie wymaga żadnych konserwacji. Ogrzewanie podłogowe pozwala na stosowanie różnych źródeł ciepła. Woda w instalacji może być podgrzewana przy pomocy pompy ciepła, kotłów gazowych, olejowych lub kolektorów słonecznych.

Powrót
 webszok.net | zaawansowane rozwiązania webszok.net | zaawansowane rozwiązania