Kotły Kostrzewa // Zasady działania kotła
Pellets Fuzzy Logic

Ogólny opis systemów ogrzewania podłogowego
Automatycznie rozpalane kotły Pellets Fuzzy Logic o mocy od 15 kW do75 kW opalane są paliwem ekologicznym pellets, groszkiem węglowym, zbożami oraz drewnem wyznaczają nowy kierunek w kotłach na paliwa stałe w Polsce.

Automatyczny proces spalania kontroluje mikroprocesorowy sterownik Pellets Control M, dzięki czemu urządzenie osiąga sprawność powyżej 90 %, a załadunek zasobnika może odbywać się co 3 do 30 dni.

 

Kotły Pellets Fuzzy Logic - zalety

 

Automatyczny system rozpalania paliw: pellets,zboża oraz groszku węglowego.
Zupełnie nowa jakość w stosunku do kotłów bez zapalarki !

Kocioł nie ma trybu podtrzymania!. Kotły bez zapalarki nawet gdy nie ma zapotrzebowania na energię palą się (oczywiście zużywają do tego pellets) tylko po to aby utrzymać ogień. Powoduje to duże straty opału.

Porównanie: Samochód pozostawiony na parkingu oczywiście ma wyłączony silnik, gdyż w momencie gdy chcemy jechać można go w łatwy sposób odpalić. Tak samo jest w kotle Pellets Plus gdy zachodzi potrzeba grzania, automatycznie rozpala się. Można sobie wyobrazić sytuację, kiedy samochód ma uruchomiony silnik tylko dlatego, że za godzinę będzie jechał ?!

Cztery rodzaje paliwa: pellets, groszek węglowy,zboże, drewno.

Pomiar temperatury spalin - funkcja umożliwia kontrolowanie sprawności kotła oraz jego ustawień. Informuje również, w którym momencie należy wyczyścić wymiennik kotła;

Modulacja mocy palnika metodą Fuzzy Logic - brak czasów podawania i postoju – automatycznie dostosowuje moc do zapotrzebowania cieplnego budynku – od 10% do 100% - mocy kotła;

Podświetlany wyświetlacz alfanumeryczny. Dzięki zastosowaniu takiego wyświetlacza obsługa stała się prosta i przyjemna. Łatwe, wręcz intuicyjne menu w języku polskim, niemieckim,angielskim i francuskim. Wyświetlacz jest podświetlany więc nie potrzebna jest latarka, aby odczytać komunikaty.

Dwa tryby pracy

Lato - w sezonie letnim ogrzewana jest tylko woda użytkowa z funkcją automatycznego rozpalania.

Pogodowy - wraz z zewnętrznym czujnikiem temperatury i regulatorem temperatury pomieszczenia , które są w wyposażeniu standardowym kotła. Temperatura wody w grzejnikach lub w ogrzewaniu podłogowym ustawiana jest automatycznie (z programowalnej charakterystyki grzania)w zależności od temperatury zewnętrznej. Z reguły za dnia temperatura jest wyższa niż nocą i nie ma potrzeby utrzymania wysokiej temperatury w kotle. Dodatkowa oszczędność opału.

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej do programowanej temperatury. Dzięki automatycznej zapalarce oraz trybowi lato bardzo ekonomiczne również poza sezonem grzewczym. Priorytet ciepłej wody użytkowej z możliwością wyłączenia.

Programowalna pętla histerezy zarówno temperatury kotła jak i ciepłej wody użytkowej. Dzięki ustawieniu większej pętli histerezy kocioł uruchamia się rzadziej.

Wizjer w drzwiczkach - aby nie otwierać podczas pracy urządzenia drzwiczek, do podglądu płomienia został zamontowany szklany wizjer.

Sonda lambda (opcja)
Płynna regulacja obrotów wentylatorów (powietrze dostrajane jest przez sondę lambda, a nie przez użytkownika).Wystarczy wcisnąć start a kocioł sam dostroi sobie ilość powietrza. Moduł ten dostosowuje na bieżąco skład mieszanki, tak aby w określonych warunkach obciążenia kotła, rodzaju paliwa ,warunków atmosferycznych zapewnić jak najdoskonalszą pracę urządzenia i zmniejszyć do minimum emisję tlenku węgla. Odpowiednio ustawiona mieszanka paliwowo -powietrzną pozwala na zaoszczędzenie do 20% paliwa. Regulacja odbywa się w sposób ciągły podczas całego cyklu pracy kotła.

Co to jest Fuzzy Logic?
2 + 2 = 4, dzień lub noc, tak lub nie - taki sposób rozumowania jest charakterystyczny dla zwykłej logiki i matematyki. Jednakże w codziennym życiu ludzie nie zawsze używają stwierdzeń dokładnie "czarnych" lub "białych". Jeśli umawiamy się z kimś do kina, to nie ustalamy godziny spotkania na godzinę 18 sekund 0, lecz dajemy sobie pewien margines czasu na spóźnienie lub wcześniejsze przybycie.. Naukowcy od dosyć dawna -bo od lat 50-tych XX wieku - pracowali nad zastosowaniem logiki rozmytej w przemyśle i życiu codziennym. Pozwala ona na nauczenie maszyn reagowania nie tylko na polecenia typu "biały" lub "czarny", ale dopuszcza też "odcienie szarości". Program może sam wybrać porę na działanie nie opierając się na ścisłych wytycznych typu: zrób coś o tej konkretnej godzinie, ale: zrób coś około godziny 10-tej, jeśli takie okoliczności.

Zalety sterownia Fuzzy Logic:

  • algorytm fuzzy logic jest bardziej zaawansowany niż algorytm PID stosowany w innych urządzeniach
  • zmniejszenia ilości spalanego paliwa
  • w dużym stopniu eliminuje powstawanie zanieczyszczeń i sadzy w kotle
  • wysoka stabilizacja temperatury pracy kotła – eliminuje wykraplanie pary wodnej w kotle
  • temperatura komory spalania jest wysoka i stabilna przez co zmniejsza się emisyjność tlenków węgla.
  • Metoda regulacji Fuzzy Logic zmniejsza zużycie paliwa do 15%.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe?
Przekrój kotła.

Powrót
 webszok.net |  zaawansowane rozwiązania  webszok.net |  zaawansowane rozwiązania