Kolektory słoneczne

Wejść pod ciepły prysznic ze świadomością, ze to nic nie kosztuje, nie szkodzi środowisku i nie wymaga obsługi z naszej strony to marzenie wielu osób. Dzięki kolektorom słonecznym to marzenie może się spełnić również w Twoim domu.
 
Kolektory słoneczne służą do odbioru ciepła promieniowania słonecznego i przekazywania go do cieczy roboczej, która z kolei ogrzewa wodę użytkową lub ciecz w zbiornikach akumulacyjnych. Kolektory mogą być używane przez cały rok, gdyż ich stosowanie jest opłacalne nawet jeśli podgrzeją wodę tylko o 3 stopnie C. Największa efektywność przypada na okres od kwietnia do września. Orientacyjne zyski z użytkowania kolektora płaskiego obrazuje poniższy wykres.

Schemat szacunkowego stopnia pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę

Budowa kolektora

Kolektor słoneczny jest urządzeniem wysokowydajnym stosowanym w celu przetworzenia energii słonecznej na niskopotencjalne ciepło, czyli na energie, która może być wprost wykorzystywana przez człowieka. Urządzenia te, najczęściej są stosowane do podgrzewania wody użytkowej. Wypromieniowana energia słoneczna przenika przez specjalne, dobrze przepuszczalne szkło i jest pochłaniana przez wysokowydajna warstwę rozdzielcza na podkładzie aluminiowym. Z powierzchni absorpcyjnej kolektora przechodzi ciepło do rury miedzianej lub aluminiowej zgiętej w kształcie litery "S", a z niej dalej, do cieczy przenoszącej ciepło. Ciecz jest transportowana rurami zbiorczymi do wyjścia z kolektora. Wszystkie części funkcyjne kolektora są umiejscowione miedzy zabezpieczającym hartowanym szkłem przykrywającym i wanna aluminiowa wypełniona dobrze izolującym materiałem.

Budowa kolektora słonecznego

Kolektory słoneczne są najważniejszą częścią słonecznej instalacji grzewczej. Do pozostałych elementów słonecznej instalacji grzewczej należą:

Zbiornik na wodę - może to być dowolny, typowy bojler z wymiennikiem ciepła. Jeżeli kolektory maja być podłączone do tego samego zbiornika, co piec c.o. Potrzebny będzie zbiornik z dwoma wymiennikami ciepła. Bojlery produkowane specjalnie na potrzeby słonecznych instalacji grzewczych umożliwiają podłączenie minimum dwóch, a czasami nawet trzech źródeł ciepła (3 wymienniki ciepła), np. kolektorów słonecznych, pieca c.o. i pompy ciepła.
Wymiennik ciepła - to bardzo ważny element całej instalacji. Wymiennik to spiralna, żebrowana rura (najczęściej miedziana), umieszczona w zbiorniku wody. Przepływa przez nią ciecz robocza, która ogrzewa przy tym wodę w zbiorniku.
Pompka obiegowa - co prawda można wykonać instalacje o obiegu grawitacyjnym, ale efekty są lepsze w instalacji z obiegiem wymuszonym. Pompka pompuje ciecz robocza przez kolektory i wymiennik ciepła. Regulator - steruje całością i włącza pompkę, gdy temperatura w kolektorze jest wyższa niż temperatura wody w zbiorniku oraz wykonuje inne funkcje regulacyjne.

Powrót
 webszok.net |  zaawansowane rozwiązania  webszok.net |  zaawansowane rozwiązania